chasings آفتاب بوشهر اوقات شرعی طلوع آفتاب

chasings: آفتاب بوشهر اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب اوثات شرعی اوثات شرعی افق

گت بلاگز فارس ایران در خط مقدم رشد کمی تولید علم دنیا واقع شده است است

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام گفت: کشور عزیزمان ایران همچنان در خط مقدم رشد کمیت تولید علم دنیا واقع شده است است و با 18 درصد رشد به بالاترین میزان

ایران در خط مقدم رشد کمی تولید علم دنیا واقع شده است است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ دکتر محمد جواد دهقانی پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام گفت: بررسی اطلاعات استخراج شده است از پایگاه وب آو ساینس (ISI) نشان می دهد کمیت تولید علم کشور عزیزمان ایران در سال 2016 میلادی به 45 هزار و 183 مورد زیاد کردن یافته است.

عبارات مهم : ایران
دهقانی افزود: در سال 2015 میلادی تعداد مدارک نمایه شده است کشور عزیزمان ایران در این پایگاه 38 هزار و 282 مورد بود به این ترتیب رشد تولید علم کشور در سال 2016 نسبت به 2015 میلادی به 18درصد و در واقع به بالاترین میزان رشد در پنج سال اخیر رسیده است.

وی ادامه داد: در مقایسه با 25 کشور برتر تولیدکننده علم دنیا رتبه نخست رشد علمی دنیا همچنان در اختیار کشور عزیزمان ایران است و این در حالی است که کشور ما در سال 2013 از نظر رشد کمی علم، جایگاه آخر در میان 25 کشور برتر را داشت.

دهقانی بیان کرد: اطلاعات سال 2017 هنوز کامل نشده هست، بعد از ایران، کشورهای روسیه، لهستان، هند، چین و ترکیه به ترتیب بیشترین میزان رشد کمی علم (به ترتیب بین 5 تا 15 درصد) را داشته اند.

وی با بیان اینکه پایگاه استنادی وب آو ساینس معتبرترین مجلات علمی دنیا را نمایه سازی می کند، اظخار داشت: هرچند کمیت تولید علمی که از کشور عزیزمان ایران در سطح بین المللی منتشر می شود بیش از مقداری است که در پایگاه آی.اس.آی نمایه سازی شده، باید یادآور شد که این بخش از تولید علم کشور در برجسته ترین نشریات علمی دنیا انتشار یافته است.

دهقانی تصریح کرد: کره جنوبی، فرانسه و تایوان از رشد منفی کمیت تولید علم برخوردار بوده و به ترتیب بین منفی 0.2 درصد تا منفی 2.9 درصد رشد منفی داشته اند.

وی افزود: سهم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از کمیت تولید علم دنیا در سال 2016 میلادی به 1٫72 درصد رسیده است و این در حالی است که در سال 2015 میلادی سهم کشور عزیزمان ایران از کل کمیت تولید علم دنیا 1٫49 درصد بوده است.

دهقانی ادامه داد: در حال حاضر آمریکا حدود یک چهارم کمیت علم دنیا را تولید می کند و بعد از این کشور، چین واقع شده است است و سهم چین از کل کمیت علم دنیا حدود 16 درصد است.

وی گفت: انگلیس، آلمان، ژاپن، هند، فرانسه، ایتالیا، کانادا و استرالیا کشورهایی هستند که به ترتیب بیشترین کمیت علم دنیا را دارند، آنها بین چهار تا هفت درصد کمیت تولید علم دنیا را تولید می کنند و بعد از کشور عزیزمان ایران کشورهای سوئیس، لهستان، سوئد، تایوان، بلژیک، دانمارک، اتریش و اسکاتلند قرار دارند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام اظهار داشت: هرچند زیاد کردن کمیت تولید علم یکی از عوامل مهم در رشد علمی کشور هست، ولی به تنهایی باعث توسعه علمی کشور نمی شود؛ این مساله به خوبی در سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی به وسیله رهبر معظم انقلاب تبیین شده است هست. مرجعیت علم و فناوری در سطح بین المللی نخستین بند از این سند است و مرجعیت علمی زمانی حاصل می شود که از علم تولیدشده مورد بهره برداری قرار گیرد.
دفتر مهم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاورمیانه و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) در شیراز است.

انتهای پیام/ر

واژه های کلیدی: ایران | فناوری | میلادی | ایران | خط مقدم رشد کمی تولید | تولید علم دنیا | رشد 18 درصدی تولید علم | بالاترین میزان رشد در 5 سال اخیر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog