chasings آفتاب بوشهر اوقات شرعی طلوع آفتاب

chasings: آفتاب بوشهر اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب اوثات شرعی اوثات شرعی افق

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

دانشمندان در حال ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا هستند تا در کشف و آشنایی سیاره‌های فراخورشیدی به اخترشناسان کمک کند.

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

ساخت پیشرفته ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

عبارات مهم : ستاره

دانشمندان در حال ساخت پیشرفته ترین دوربین دنیا هستند تا در کشف و آشنایی سیاره های فراخورشیدی به اخترشناسان کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استرونومی، دانشمندان دانشگاه “کالیفرنیا سانتا باربارا” در حال توسعه و ساخت پیشرفته ترین طیف سنج نوری هستند که تلسکوپ های امروزی را به روز کرده و در شناسایی و بررسی سیاره های فراخورشیدی و کشف حیات در اعماق فضا به اخترشناسان کمک کند.

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

محققان به طور مستمر در حال تلاش جهت پیدا کردن علائم حیات خارج از سیاره زمین هستند.

در حالی که کاوشگران سیارات فراخورشیدی مانند تلسکوپ فضایی “کپلر” و “تس” که به تازگی در مدار قرار گرفته هست، همچنان به کشف این سیارات ادامه می دهند، فیزیکدانان و ستاره شناسان هنوز هم می خواهند کمک های بیشتری در این راه دریافت کنند و از همه ظرفیت های موجود در این زمینه بهره گیرند.

دانشمندان در حال ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا هستند تا در کشف و آشنایی سیاره‌های فراخورشیدی به اخترشناسان کمک کند.

یک تیم بین المللی از محققان به رهبری فیزیکدانانی از دانشگاه “کالیفرنیا سانتا باربارا” یک ابزار قدرتمند تازه جهت کشف سیارات فراخورشیدی اختراع کرده اند.

این دستگاه بزرگترین و پیشرفته ترین دوربین ابررسانایی دنیا است که توانایی تشخیص نور سیاره از ستاره اش را دارد.

دوربین ابررسانایی یا SCAM یک دوربین فوتون شمار فوق العاده سریع است که به وسیله آژانس فضایی اروپا اختراع شده است است.

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

این دوربین تازه “تاریکی”(DARKNESS) نامگذاری شده است است و یک تلسکوپ فضایی 10 هزار پیکسل است که به محققان اجازه می دهد تا دقیق ترین تصویرهای را شکار کنند.

“تاریکی” از آشکارسازهای اندوکتانس جنبشی مایکروویو(MKID) استفاده می کند که به محققان اجازه می دهد تصاویری بهتر از سیارات نزدیک به ستاره خود دریافت کنند.

دانشمندان در حال ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا هستند تا در کشف و آشنایی سیاره‌های فراخورشیدی به اخترشناسان کمک کند.

“بنجامین مازین”، فیزیکدان دانشگاه سانتا باربارا، توسعه این دوربین فوق العاده نیرومند را شروع کرده است.

وی می گوید: گرفتن تصویری از یک سیاره بیرون از منظومه شمسی بسیار چالش برانگیز هست، لیکن ستاره آن بسیار روشن تر از آن سیاره است و سیاره بسیار نزدیک به ستاره اش است.

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

“تاریکی” به طور خاص جهت مقابله با موانع فنی در سایر سیستم های شناسایی سیاره ها ساخته شده است است.

برنامه ریزی شده است تا “تاریکی” در هر ثانیه هزاران فریم بدون نویز یا جریان تاریک بگیرد. دو عنصر نویز و جریان تاریک، دو مورد از بزرگترین پرسشها کار با هر ابزار ثبت نوری است.

به گفته محققان، “تاریکی” همچنین می تواند طول موج و وقت ورود هر فوتون را مشخص کند. این مزیت به فیزیکدانان اجازه می دهد که سیاره را با نگاهی به نور پخش شده است یا شکسته شده است تشخیص دهند.

مازین توضیح داد: این تکنولوژی سطح کنتراست را کم کردن می دهد تا ما بتوانیم سیارات بی فروغ را شناسایی کنیم. ما امیدواریم که به حد نوسان فوتون نزدیک شویم، که نسبتا کنتراست نزدیک به 8-10 را به ما می دهد و ما را قادر می سازد تا سیاره های تا 100 میلیون بار کم نورتر از ستارگان را رصد کنیم.

وی افزود: در این سطح کنتراست، ما می توانیم بعضی از سیارات را در نور منعکس شده است ببینیم که یک پنجره کاملا تازه از کشف سیارات را به روی ما باز می کند. واقعا هیجان انگیز است که این یک فناوری پیشرو جهت نسل بعدی تلسکوپ ها است.

“تاریکی” جهت کار با سایر تکنولوژی های تصویربرداری ساخته شده است هست. این گروه آن را جهت همگام شدن با تلسکوپ 200 اینچی “هیل”(Hale) موجود در رصدخانه “پالومار”(Palomar) در کالیفرنیا طراحی کرده است.

مازین می گوید: امید ما این است که یک روز بتوانیم یک ابزار جهت تلسکوپ “سی متری” که جهت تعبیه در جزیره هاوایی یا لاپالما برنامه ریزی شده، ایجاد کنیم.

وی افزود: با این کار، ما قادر خواهیم بود تا تصاویری از سیاره های واقع در کمربند حیات و ستارگان کم جرم نزدیک بگیریم و در زندگی اتمسفر آنها به دنبال حیات بگردیم. البته این یک نشانه بلند مدت است و کار ما یک گام مهم در جهت رسیدن به این نشانه است.

سیاره فراخورشیدی یا سیاره غیرخورشیدی(Exoplanet) سیاره ای است که خارج از منظومه شمسی واقع شده است است و به دور یک ستاره در حال گردش هست. نخستین شناسایی علمی وجود یک سیاره فراخورشیدی در سال 1988 انجام شد. با این حال، نخستین تایید در سال 1992 صورت گرفت. از آن به بعد، و تا اول مه 2017، شمار سیارگان فراخورشیدی شناسایی شده است 3608 سیاره بوده که 2702 سیاره در 610 سامانه سیاره ای مختلف، تایید نیز شده است اند و این تعداد روز به روز در حال زیاد کردن است.

مطالعه سیاره های فراخورشیدی جزو مباحث نوین در دانش اخترشناسی است و مشمول بر دو شاخه کلی کشف و شخصیت پردازی این گونه سیاره ها می شود.

نخستین سیاره فراخورشیدی در اوایل دهه 90 میلادی کشف شد و از سال 2002 علاوه بر کشف، بررسی شخصیت پردازی این سیاره ها نیز شروع شد.

رصدهای زمینی و فضایی سیارات فراخورشیدی به دو علت عمده کار چندان آسانی نیست. نخست اینکه سیارات به طور کلی نسبت به ستارگان اندازه های بسیار کوچکی دارند و سیارات فراخورشیدی در فاصله های بسیار دوری از زمین واقع اند.

دیگر اینکه سیارات با ستاره میزبانشان اختلاف درخشندگی فوق العاده زیادی دارند. وابسته به نوع ستاره و اندازه و دمای سیاره، ستاره می تواند از حدود 1000 تا 100 میلیون برابر پرفروغ تر از سیاره های اطراف خود باشد؛ بنابراین تفکیک نور بازتاب شده است از سیاره از نور ستاره بسیار مسئله است.

به عنوان یک تشبیه، رصد یک سیاره غول پیکر مانند مشتری در مدار نزدیک ترین ستاره ها به خورشید، مانند این است که در پایتخت کشور عزیزمان ایران بایستیم و بخواهیم سر یک مورچه، که در جزیره کیش در حال راه رفتن در کنار یک نورافکن به شدت پرنور است را مشاهده کنیم!

با وجود تمام این مشکل ها، اخترشناسان توانسته اند روش ها و ابزارهایی جهت آشکارسازی و مطالعه خصوصیات سیارات فراخورشیدی اختراع کنند. در اکثر این روش ها، سیاره به روش غیر مستقیم بررسی می شود.

این مطالعه اخیرا در شماره اخیر انتشارات انجمن نجوم اقیانوس(Astronomical Society of the Pacific) انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: ستاره | سیاره | تلسکوپ | محققان | تاریکی | دوربین | اخبار علمی و آموزشی

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

ساخت پیشرفته‌ترین دوربین دنیا جهت کشف حیات بیگانه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog